Futbal mi všetko vynahrádza, vraví ženský Talent roka


Dátum: 10.09.2012

Keď začínala s futbalom, nemala to jednoduché. Spoluhráči utvorili mladej dievčine na ihrisku i mimo neho neprajné prostredie. To ju však neodradilo a poctivou prácou sa predrala už v mladom veku do reprezentácie. A dnes patrí medzi najväčšie nádeje ženského futbalu na Slovensku. "Odmalička sa mi páčilo, že som mohla strieľať góly a pomáhať tímu k víťazstvám," prezrádza 18-ročná Lucia Šušková. Slovenský futbalový zväz (SFZ) ju vyhlásil za Talent roka 2011.

Lucia Šušková (vľavo).
Lucia Šušková (vľavo).

Chalani ju podceňovali

Malé dievča priviedol k hre všetkých hier otec. "V Čadci, odkiaľ pochádzam, mal kamarátov, ktorí trénovali miestnych chlapcov. Keď som mala desať či jedenásť rokov, zobral ma medzi nich," spomína na svoje začiatky mladá futbalistka. Musela sa však vyrovnať s nepríjemnou situáciou. "Nemala som šťastie na spoluhráčov. Keďže som dievča, tak sa mi chlapci posmievali a podceňovali ma," vysvetľuje.

V nezávideniahodnej situácii ju podržali rodičia - obaja niekdajší športovci. "Mamina, ktorá hrávala basketbal, sa o mňa nebála. Vždy ma podporovala. Rovnako aj otec, bývalý futbalista, mi pomáhal v mojom úsilí."

Keď dovŕšila Šušková pätnásť rokov, musela sa vyrovnať s ďalším problémom. Prechodom do Žiliny.

"Podľa zákona môžu dievčatá hrávať s chlapcami len do tohto veku. Keďže v Čadci zrušili dievčenské družstvo, neostávalo mi nič iné, ako odísť, a tak som sa udomácnila v ženskom tíme Žiliny," zdôvodňuje hráčka, ktorá prešla takmer všetkými postami - okrem brankárskeho. "Začínala som v útoku, pokračovala som ako stopérka, neskôr som sa presunula na kraj stredu poľa. Teraz hrávam najmä na kraji obrany," tvrdí so smiechom.

V súčasnosti pôsobí útla hnedovláska vo farbách bratislavského Slovana, kde sa jej končí polročné hosťovanie. " Zmena mi prospela. Mám postarané o motiváciu, keďže je tu väčšia konkurencia, ale aj lepšie tréningové podmienky. Ak by som sa v Bratislave dostala na individuálne štúdium, rada by som tu zostala," hovorí o svojich plánoch žiačka štvrtého ročníka na žilinskom športovom gymnáziu, ktorú čaká na budúci rok dôležitý životný krok - maturita. ,,Po nej by som rada pokračovala na vysokej škole. Láka ma najmä Fakulta telesnej výchovy a športu."

Na diskotéke ešte nebola

Prioritou však pre ňu zostáva predovšetkým futbal, ktorý miluje. Ten jej zaberie takmer všetok čas. Počas sezóny má dvojfázové tréningy, mimo nej je na ihrisku štyrikrát do týždňa. Pri poriadnych zaberačkách na trávniku jej na tradičné zábavky tínedžerov nezostáva chuť ani energia. "Priznám sa, že na diskotéke som ešte nebola. Zájdem s kamarátmi na chatu , ale nie často. Inak by som nevládala na druhý deň trénovať," vraví vzhľadom k svojmu veku veľmi zodpovedne.

Napriek tomu neľutuje, že prichádza o dni, ktoré by mohla stráviť so svojimi rovesníkmi. "Futbal mi všetko vynahrádza. Keď mi je smutno, tak ma dokážu myšlienky naň upokojiť a mám opäť dobrú náladu. Navyše, život si spestrím aj návštevami kina, počúvaním hudby či nákupmi s babami," nezaprie v sebe ženskú dušu.

Aj keď má Šušková len osemnásť rokov, reprezentuje Slovensko okrem kategórie devätnásťročných, už dlhšie aj medzi ženami. "Zo začiatku som sa trochu obávala a mala som to ťažké, ale baby ma medzi seba výborne prijali."

O tom, že právom patrí medzi elitu ženského futbalu na Slovensku, svedčí aj ocenenie zo začiatku decembra. V ankete zväzu sa prebojovala do Jedenástky roka a stala sa aj Talentom roka 2011. "Veľmi ma to potešilo, ale najmä prekvapilo. Pôvodne mala byť víťazkou futbalistka s ročníkom narodenia 1994, alebo mladšia, čo sa mňa netýkalo," rozhovorí sa. "Keď som však prišla na vyhlásenie, dievčatá mi zrazu gratulovali a ja som ani nevedela, k čomu. Potom mi povedali, že som vyhrala túto kategóriu, čo bol pre mňa poriadny šok."

Nenadáva, ale zakričí si

Inšpiráciu pre ďalšie napredovanie berie aj od svojich mužských kolegov. Občas však aj v negatívnom svetle. "Aj medzi ženami sú také, ktoré vedia na ihrisku ostatným poriadne znepríjemniť život. Vieme si medzi sebou aj schuti vynadať. Ja však vulgárne svoje súperky neosočujem. Aj keď občas na ne zakričím," rozosmeje sa obdivovateľka loptových kúzelníkov z Barcelony.

Práve hru španielskeho veľkoklubu si najradšej pozrie v televízii. Jej srdce nežičí nikomu inému, ako argentínskej hviezde Lionelovi Messimu. "Je to jeden z mojich najobľúbenejších hráčov," vyhŕkne nadšene. Keď zaznie meno Cristiana Ronalda z Realu Madrid, reakcia je úplne opačná. "Toho vôbec nemusím," dodá znechutene.

Najlepšiemu futbalistovi planéty sa podobá najmä v rýchlosti. "Podľa slov trénerov je to moja najväčšia doména. Mala by som sa však zlepšiť v technike ," povie sebakriticky hráčka, ktorá sníva o tom, že sa raz bude futbalom živiť. Na Slovensku je to však zatiaľ nemožné. "Profesionálny ženský futbal u nás neexistuje, preto by som sa chcela dostať kamsi do zahraničia."

Aký je jej vysnívaný klub? ,,Na tom nezláleží. Podstatné je, aby ma v ňom mali radi, boli so mnou spokojní a spoluhráčky ma prijali medzi seba," vraví reprezentantka, ktorá by si rada zahrala na najbližších majstrovstvách Európy. Na to však musí so spoluhráčkami prejsť náročnou kvalifikáciou. V nej si zatiaľ počínajú Slovenky skvele , keď sú po troch zápasoch bez prehry na čele piatej skupiny.

Aj vďaka týmto výsledkom má ženská reprezentácia za sebou najlepší rok v histórii. Rovnako ako Šušková. Preto ho hodnotí s úsmevom na perách. ,,Myslím si, že sa mi v ňom darilo. Dostala som sa do Jedenástky roka, pyšná som aj na ocenenie pre Talent roka. Snáď sa mi bude minimálne rovnako dariť aj v tom ďalšom a budú sa mi tiež vyhýbať zranenia," želá si na záver futbalistka, pre ktorú je najväčším úspechom hetrik do siete Bieloruska v súboji výberov do devätnásť rokov.ZDROJ: www.pravda.sk

Ďalšie aktuality

03.09.2012 - Na Slovensku máme prvé kolo kvalifikácie ME žien do 17 rokov
02.09.2012 - Modelované prípravné stretnutie - slovenské reprezentantky do 17 rokov
07.09.2012 - FK Dúbravka - nové posily
06.09.2012 - Futbalu sa vo Veľkom Mederi venujú i ženy
05.09.2012 - Francúzky propagujú ženský futbal nahými telami
04.09.2012 - Futbalové prikázania
01.09.2012 - Omladený tím Šale s turnajovým triumfom
31.08.2012 - Blondínka Amy Taylor: Preslávila ženský futbal nahotou!
25.08.2012 - Slovenky v Estónsku s cieľom zvíťaziť
30.08.2012 - Ženy SR v kvalifikácii ME 2013
1.liga
Por. Tím Z V B
1. Bardejov 9 8 25
2. Slovan Bratislava 9 8 24
3. Myjava 9 7 21
4. Nitra 9 3 13
5. L. Košice 9 3 10
6. NŠK Bratislava 9 3 9
7. Trnava 9 1 6
8. Žilina 9 1 6
9. Banská Bystrica 9 1 6
10. Ružomberok 9 1 6