FIFA The Best – finálové trojice

by | 10.02.2023 | Novinky, Zahraničie

Poznáme finálové trojice všetkých kategórii ocenenia FIFA The Best. Tie určili tréneri a trénerky národných tímov, kapitánky národných tímov, novinári píšuci o ženskom futbale a fanúšikovia hlasujúci na stránkach FIFA.

Brankárky:

Ann-Katrin Berger
Pozoruhodný príbeh nemeckej brankárky, ktorej uprostred ženského UEFA EURO 2022 znovu diagnostikovali rakovinu. Napriek tomu pokračovala v turnaji a bola ústrednou postavou, vďaka ktorej sa Nemecko dostalo až do finále. V septembri sa vrátila do Chelsea aj napriek podstupovanej liečbe. Bergerovej výkony boli neoddeliteľnou súčasťou úspechu Chelsea v sezóne 21/22, keď tímu pomohla druhýkrát po sebe vyhrať double.

Mary Earps
Výkony Earps na Majstrovstvách Európy len podčiarkli jej pozíciu ako jednej z najlepších brankárok na svete. Earps odohrala každú minútu na turnaji, udržala si štyri čisté kontá a inkasovala len dva góly. Vďaka nej je aj Manchester United jedným z najlepších tímov ženskej anglickej ligy.

Christiane Endler
Aj minuloročná držiteľka ceny FIFA pre najlepšiu brankárku pokračovala v skvelých výkonoch a preto vo finálovej trojici nechýba ani tento rok. Prvá sezóna po prestupe z PSG do Lyonu sa jej vydarila a mohla sa tešiť z domáceho titulu ako aj z trofeje Ligy majsteriek. Lyon aj vďaka Endler inkasoval v 22 ligových zápasoch len osem gólov.

Trénerky:

Sonia Bompastor
Bompastor vyhrala s Lyonom double, keď vyhrala francúzsku ligu aj Ligu majsteriek. Po ôsmich rokoch vo funkcii riaditeľky klubovej akadémie v Lyone sa v apríli 2021 stala trénerkou a jej prvá sezóna v tejto úlohe bola aj na lyonské vysoké očakávania veľmi úspešná. Lyon v sezóne neprehral, keď tím pod jej vedením vyhral 21 zápasov a jeden remizoval. Tímu sa podarilo vyhrať aj spomínanú Ligu majsteriek a Bompastor tak bola ihneď zaradená medzi trénerskú elitu.

Pia Sundhage
Skúsená Švédka priviedla v roku 2022 Brazíliu k titulu Copa America Feminina. V šiestich turnajových zápasoch Brazília strelila 20 gólov, kedy najviac potešila výhra 4-0 proti Argentíne. Navyše, tím na turnaji ani raz neinkasoval. Tento titul predstavuje ďalší významný míľnik v kariére trénerky Sundhage, keď počas pôsobenia pri tíme USA vyhrala dvakrát oplympijské zlato (2008 a 2012) a striebro na MS žien (2011).

Sarina Wiegman
Holandská trénerka navždy zapísala svoje meno do anglického futbalu tým, že Levice priviedla k triumfu na prvom veľkom turnaji – pod jej vedením Anglicko vyhralo Majstrovstvá Európy 2022. Wiegman, ktorá sa postarala o holandský triumf na EURO v roku 2017, nastolila do anglickej hry dynamický štýl a Angličanky nastrieľali v šiestich zápasoch 22 gólov a inkasovali iba dvakrát. Anglicko ešte pod vedením Wiegman neprehralo (22 výhier a 4 remízy). Cenu pre najlepšiu trénerku si Wiegman odnášala už v rokoch 2017 a 2020.

Hráčky:

Beth Mead
Šikovná, dynamická útočníčka si odniesla Zlatú kopačku z Majstrovstiev Európy a cenu pre najlepšiu hráčku. Meadová naštartovala Anglicko za celkovým triumfom v prvom zápase proti Rakúsku, nasledoval hetrik proti Nórsku a Angličanka nakoniec zakončila turnaj so šiestimi gólmi a piatimi asistenciami. Hoci na klubovej úrovni nepridala do svojej zbierky v sezóne 21/22 žiadnu trofej, na individuálnej úrovni sa jej darilo a v 23 zápasoch ženskej superligy strelila 11 gólov. V novembri si však roztrhla predný krížny väz, no prisľúbila, že urobí všetko preto aby sa vrátila včas na MS2023, ktoré začínajú v júli.

Alex Morgan
V americkej NWSL bola s 15 gólmi v 17 zápasoch najlepšou strelkyňou a opäť potvrdila, že je jednou z najkomplexnejších útočníčiek svojej generácie. Morgan zažiarila aj na medzinárodnej úrovni, keď USA vyhrali CONCACAF W Championship a bola vyhlásená za najlepšiu hráčku a strelkyňu turnaja. V novembri nastúpila do 200. reprezentačného seniorského zápasu pri víťazstve v priateľskom zápase proti Nemecku.

Alexia Putellas
Minuloročná víťazska pokračovala v skvelej forme aj v ďalšom roku. S FC Barcelona vyhrala španielsku ligu bez prehry a dostala sa do finále Ligy majsteriek, kde zase bola s 11 gólmi najlepšou strelkyňou. Zranenie predného krížneho väzu ju však pripravilo o Majstrovstvá Európy a 29-ročná hráčka stále pokračuje vo svojej rehabilitácii. AK Putellas vyhrá toto ocenenie, stane sa prvou hráčkou v histórii, ktorá cenu obhájila.

zdroj: FIFA.com