Rozhodkyňa ukázala po prvýkrát v histórii bielu kartu

by | 23.01.2023 | Novinky, Zahraničie

Od MS 1970 sme si ako fanúšikovia mohli zvyknúť na udeľovanie žltých a červených kariet. Rozhodcovia však teraz testujú novinku – bielu kartu.

Tá bola cez víkend ukázaná vôbec po prvýkrát v profesionálnom zápase – stalo sa tak v sobotnom zápase (21.januára) portugalskej ligy medzi Benfica Lisabon a Sporting Lisabon.

Tesne pred koncom prvého polčasu prišlo jednému z divákov zle a upadol do bezvedomia. Rýchly zásah klubových lekárskych tímov znamenalo rýchle podanie prvej pomoci, za čo rozhodkyňa Catarina Campos ukázala obom tímom bielu kartu.

Zatiaľ čo sa žlté a červené karty používajú ako disciplinárny prostriedok na potrestanie hráčov a členov realizačných tímov za nevhodné správanie počas zápasov, biela karta slúži na uznanie a pochvalu v rámci fair play. Biela karta bola v Portuglasku zavedená len nedávno ako iniciatíva FIFA.

Sobotňajšie derby sa do histórie zapíše aj preto, že vytvorilo nový rekord v návštevnosti v ženskom futbale v Portugalsku. Na zápase sa zúčastnilo 15 032 fanúšikov, pričom predchádzajúci rekord z mája 2022 činil 14 221 fanúšikov.

zdroj: ESPN