Do Kanady prichádza profesionálna liga

by | 6.12.2022 | Novinky, Zahraničie

Tlak na to, aby Kanada mala vlastnú profesionálnu futbalovú ligu je už vyvíjaný veľmi dlho a stále rástol najmä po olympíjskom zlate z roku 2021. Teraz je to opäť o niečo bližšie k realite.

Bývalá kanadská reprezentantka Diana Mathesonová spolu so svojím obchodným partnerom Thomasom Gilbertom oznámili spustenie “Project8” a vytvorenie kanadskej ženskej profesionálnej futbalovej ligy, ktorá by mala začať svoju debutovú sezónu v roku 2025.

Medzi zakladajúcimi partnermi sú Banka CIBC a aerolinky Air Canada. Prvými klubmi v plánovanej osemčlennej lige sú Vancouver Whitecaps FC a Calgary Foothills. Očakáva sa, že zvyšných šesť tímov bude potvrdených v roku 2023.

“Prešli sme už dlhú cestu, na ktorej sme tvrdo pracovali,” povedala Matheson pre TSN. “Teraz sme sa dostali do bodu, kedy chceme oznámiť aj širšej verejnosti, že na tom pracujeme.”

Mathesonová za Kanadu odohrala 206 zápasov a v roku 2012 získala s tímom bronzovú medailu na Olympiáde. Kariéru ukončila v roku 2021 a odvtedy pracuje na rozvoji ženského futbalu.

“Spoločnosti CIBC a Air Canada boli z možnosti spolupráce nadšené,” povedala a dodala, že Project8 hľadá celkovo osem partnerov.

Na rozvoji ligy sa budú podieľať aj ďalšie bývalé futbalistky Christine Sinclair a zlatá olympijská medailistka Stephanie Labbé. Labbé od októbra pracuje ako generálna manažérka Whitecaps a Sinclair pracuje ako poradkyňa a ambasádorka.

“Veríme, že je dôležité aby túto ligu budovali ženy. Chceme, aby ju vyvinuli ženy ženám. Chceme, aby sa hráčky mohli rozvíjať a hrať profesionálne tu doma, namiesto toho, aby museli odchádzať do zahraničia.”

Liga sa bude skladať zo štyroch tímov na západe a štyroch na východe v dvoch konferenciách. Rok 2025 bol strategickou voľbou poskytnúť lige a tímom dostatok času na prípravu.

zdroj: TSN