Polovica zárobku USA z MS v Katare dostane ženská reprezentácia

od | 30.11.2022 | Novinky, Zahraničie

Jedným z najväčších fanúšikov USA v zápase MS v Katare o postup do osemfinále proti Iránu bola ich ženská reprezentácia. Okrem fandenia svojmu národnému tímu, mal ženský tím aj finančnú motiváciu.

Postup amerického tímu do ďalšieho kola predstavoval príjmy vo výške minimálne 13 miliónov dolárov, pričom vďaka novej dohode podpísanej medzi U.S. Soccer, USWNT (ženská reprezentácia) a USMNT (mužská reprezentácia) polovica príjmov zarobených na MS pripadne ženskému tímu. Dohoda stanovuje, že peniaze zarobené na MS budú rozdelené rovným dielom medzi oba tímy.

USWNT tak už dnes zarobili viac, ako na svojich dvoch svetových šampionátoch dokopy. V roku 2015 zarobil tím USWNT 2 milióny dolárov za víťazstvo na MS žien a o štyri roky neskôr za obhajobu 4 milióny dolárov. Celková odmena za MS v Katare je 440 miliónov dolárov, pričom víťaz dostane 42 miliónov. Tím USMNT už má istých 13 miliónov, z ktorých 6,5 milióna dostane ženská reprezentácia USWNT.

Celková odmena na budúcoročným MS žien by sa mala pohybovať na hranici okolo 60 miliónov dolárov. Dohoda platí obojstanne a teda polovica odmeny, ktorú vyhrá ženská reprezentácia, bude patriť mužom.

zdroj: MARCA