Majsterkami sveta sa stali Španielky!

by | 20.08.2023 | Majstrovstvá sveta, Novinky

Olga Carmona strelila jeden z najdôležitejších gólov už v semifinále v záverečných minútach proti Švédsku, vďaka ktorému Španielky postúpili do finále. Ľavá obrankyňa Realu Madrid sa trafila opäť aj vo finále a tím La Roja sa vďaka tomu teší z titulu Majsteriek sveta 2023 – Španielsko je tak jedinou krajinou, ktorá vyhrala Majstrovstvá sveta žien aj mužov.

ZOSTRIH ZÁPASU

Európsky šampión z Anglicka išiel do zápasu ako mierny favorit, keď Španielky porazili aj v minulom roku na ceste za zlatými medailami z Majstrovstiev Európy 2022.

A boli to práve Levice, ktoré boli blízko k otvoreniu skóre na začiatku zápasu, no Lauren Hemp zo vzdialenosti približne necelých 20 metrov trafila len brvno. Španielky odpovedali takmer okamžite a brankárku Mary Earps vyzvala Alba Redondo ku skvelému zákroku.

Hemp zahodila ďalšiu šancu a následne sa Španielky ujali vedenia, potom čo využili stratu lopty Lucy Bronze v strede poľa. Angličanky sa snažili dostať späť do hry, no Španielsko aj naďalej dominovalo, nielen v držaní lopty ale aj v predvedenej hre. Náskok mohli Španielky zvýšiť ešte pred polčasom, no Salma Paralluelo trafila len žrď.

Sarina Wiegman spravila v polčase hneď dve zmeny, ktoré mali zvrátiť vývoj zápasu, no tie mali na hru len malý vplyv a Španielky hru aj naďalej kontrolovali. V akcii bol aj VAR, keď po strele Aitany Bonmatí z vyše 20 metrov zahrala rukou v pokutovom území Keira Walsh. Hermoso však ponúknutú príležitosť nedokázala využiť a Earps chytenou penaltou držala Angličanky stále v hre.

Anglicko sa však do hry nedokázalo vrátiť a Španielsko si udržalo jednogólový náskok až do konca zápasu, v ktorom sme videli 13-minútový nadstavený čas. Španielky sa tak stali Majsterkami sveta a v Sydney trofej nad svoje hlavy dvíhali ony.

zdroj: ESPN